Varietes – sztuka rozmaitości

Biogramy

Galus Angelika

angelika galus - wyspa tajemnic

Angelika Galus (ur. 1976 Kraków). Malarka.

 

W latach 1996 podjęła studia w Wyższej Szkole Zarządzania w Krakowie, żeby następnie związać swoją ścieżkę ze sztuką na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na Wydziale Sztuki (kierunek Edukacja Artystyczna). Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Sobolewskiego obroniła w 2009 roku. W 2012 roku została przyjęta w poczet członków ZPAP Kraków.

Tworzy obrazy na pograniczu rzeczywistości - czerpiąc z figuracji, wprowadza do niej elementy realizmu magicznego. Kompozycje kreślone są mocno zarysowanymi płaszczyznami geometrii oraz intensywnym, przyciągającym uwagę kolorem.

Bieńkowska-Kopczyńska Maria

Maria Bieńkowska-Kopczyńska (ur. 1951 Radom). Malarka, graficzka. 

Studia ukończyła na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w pracowni wklęsłodruku Andrzeja Pietscha, pracowni drzeworytu Franciszka Bunscha oraz w pracowni typografii Romana Banaszewskiego. W 1980 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za pracę dyplomową inspirowaną poezją Bolesława Leśmiana. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, za które 1998 otrzymała nagrodę Fundacji Polska-Japonia im. Miyauchi. Kompozycje nawiązujące poetycko do natury często składają się w cykle: Carrara-Kamienie światła, Fiordy, Ścieżki Bretanii, Morza. Jej prace prezentowane były na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce, krajach europejskich i w Japonii.

ANIMA - Pracownia Biżuterii Autorskiej

Pracownia Biżuterii Autorskiej ANIMA

 

Pracownia specjalizuje się w biżuterii łączącej kamienie półszlachetne, szlachetne oraz inne minerały z elementami srebrnymi. Każde dzieło zaprojektowane przez Magdalenę Szymkat wyróżnia się oryginalnością formy oraz subtelnością i elegancją kolorystyczną. Niesamowite kolie, bransolety i kolczyki są prawdziwymi perłami kunsztu biżuteryjnego, powstającymi zawsze w ilości nie większej niż kilka egzemplarzy. 

Nawiązując współpracę z Galerią Varietes, Anima pragnie zaprezentować w niej biżuterię całkowicie unikatową – dzieła sztuki fenomenalnie ukazujące wyrazisty i piękny styl ich twórcy.

 

 

Warchoł Katarzyna - ArtSutasz

Katarzyna Warchoł (ur. 1972). Projektantka biżuterii.

 

 

Z zawodu charakteryzatorka filmowa i teatralna. Jest miłośniczką sztuki i rzemiosła artystycznego - w wolnych chwilach ogrodniczką.

Dzięki tym zainteresowaniom odkryła w sobie pasję tworzenia biżuterii, a ze względu na bliską umiłowaniom przyrodniczym sztukę ornamentu, nie przypadkiem oczarował ją sutasz - stara technika haftu. Jedwabiste sznurki stanowią oprawę kamieni, a starannie dobrane i skomponowane elementy tworzą motywy, które jednocześnie nawiązują do tradycji wzornictwa, jak też wypływają z bezpośredniej inspiracji światem natury.

Wykonanie biżuterii sutaszowej, wymaga od autorki dużej precyzji i delikatności, a stworzone tą techniką precjoza są miękkie i przyjemne do noszenia.

Samodzielna praca nad projektem, własnoręczne haftowanie nadają niepowtarzalny charakter jej unikatowym pracom, prezentowanym pod marką ArtSutasz.

W 2013 roku autorka zdobyła honorowe wyróżnienie "Exspace Promuje" na Targach młodej sztuki & designu Nowa Huta.

 

 

 

Vardikyan Tigran

Tigran Vardikyan (ur. 1962 Erewan, Armenia). Malarz, grafik, ilustrator.

 

Ukończył Liceum Plastyczne i studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii Pedagogicznej w Erewanie. Od 1991 roku mieszka w Polsce, obecnie w Bielsku-Białej. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem satyrycznym, ilustracją książkową i prasową. W orbicie zainteresowań artysty znajduje się także projektowanie gier komputerowych i zabawek. Współpracował z bielskimi wytwórniami filmów animowanych przy realizacji dekoracji i animacji postaci rysunkowych. Przez ponad 15 lat związany był z redakcją Dziennika Zachodniego, gdzie zasłynął jako świetny karykaturzysta i autor rysunków satyrycznych. Obecnie poświęcił się głównie malarstwu olejnemu, tworząc dzieła o tematyce fantastycznej, surrealistycznej, nawiązuje w technice do dawnych mistrzów, spośród których jako wzorce wymienia Leonarda da Vinci, Velazqueza oraz Rembrandta. Miał ponad 30 wystaw portretów satyrycznych i malarstwa, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku, a także w kilku krajach europejskich. Jego prace znajdują się w m.in. w zbiorach Watykańskich oraz w kolekcji Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.