Varietes – sztuka rozmaitości

Biogramy

Pęczuła Jerzy

jerzy-peczala-bio

Jerzy Grzegorz Pęczuła (ur. 1965 w Lublinie)

 

Malarz, rzeźbiarz, jubiler. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studiował w PWSSP w Poznaniu i UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał na kierunku Edukacja Artystyczna. Od 1994 należy do ZPAP.

 

Jak sam o sobie pisze:

 

Pochłania mnie kilka dziedzin twórczości. Oprócz malarstwa, od którego rozpoczęła się moja podróż zajmuję się pracą w drewnie w kilku aspektach. Są to większe formy – elementy małej architektury z pogranicza rzeźby i stolarstwa jak i formy małe, takie jak biżuteria ,instrumenty muzyczne czy inne przedmioty zbytku. Stale i z upodobaniem używam starego, wskrzeszonego drewna ,materiału, który jedno życie już ma za sobą. Oczywiście nie jest to reguła – w pracowni mam pod ręką kilkanaście gatunków drewna, m.in. czarny (jak sadza) dąb, sporo owocowych, dużo akacji. Do inkrustacji moje ulubione substancje to bursztyn i mosiądz.

Biały Miro

miro bialy

 

Mirosław (Miro) Biały (ur. 1966). Malarz. Liceum Plastyczne ukończył w Lublinie a Wyższą Szkołę Graficzną w Danii (Den Grafiske Højskole), gdzie mieszkał przez 10 lat. 

 

Tworzy głównie sceny figuratywne, gdzie postaci ulegają ciągłemu uproszczeniu i metamorfozie, niemal jak u Owidiusza. Poprzez alegoryczność scen artysta komentuje otaczającą nas rzeczywistość, często w mocno ironiczny sposób.

Karpiński Alfons

karpinski-roze

Alfons Karpiński (1875-1961). Malarz. Odbył studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1891-1899, pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kontynuował edukację u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 także w Paryżu. Odbył liczne podróże, m.in. do Włoch i Londynu. Związany na stałe z Krakowem i tamtejszym środowiskiem artystycznym. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, grupy „Zero”, był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia „Secesja” i krakowskiego TPSP. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Szczególnie cenione są portrety oraz martwe natury jego autorstwa (głównie kompozycje kwiatowe), malowane lekko, rozedrganą plamą barwną.

Fullarton Mike

Mike Fullarton. Malarz. Absolwent malarstwa i rysunku w Jordanstone Collage of Art and Design w Dundee (Szkocja). Po ukończeniu studiów, przez kilka lat tworzył duże, abstrakcyjne obrazy, które prezentował na licznych wystawach zbiorowych w kraju. Z czasem technika i styl ewoluowały. Jego aktualna twórczość opiera się głównie na kompozycjach geometrycznych, przywodzacych na myśl matematycznie uporzadkowane fraktale.

Galus Angelika

angelika galus - wyspa tajemnic

Angelika Galus (ur. 1976 Kraków). Malarka.

 

W latach 1996 podjęła studia w Wyższej Szkole Zarządzania w Krakowie, żeby następnie związać swoją ścieżkę ze sztuką na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na Wydziale Sztuki (kierunek Edukacja Artystyczna). Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Sobolewskiego obroniła w 2009 roku. W 2012 roku została przyjęta w poczet członków ZPAP Kraków.

Tworzy obrazy na pograniczu rzeczywistości - czerpiąc z figuracji, wprowadza do niej elementy realizmu magicznego. Kompozycje kreślone są mocno zarysowanymi płaszczyznami geometrii oraz intensywnym, przyciągającym uwagę kolorem.