Varietes – sztuka rozmaitości

Wójcik-Konstantinovska Ewa

Ewa Wójcik-Konstantinovska (ur. 1967 Przemyśl). Rzeźbiarka. 

 

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1987-1992 studia na wydziale Rzeźby ASP w Krakowie w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Dyplom w 1992 pod kierunkiem prof. Bogusza Salwińskiego. W latach 1992-1994 studia na Podyplomowym Studium Scenografii ASP w Krakowie. Dyplom w 1996 r. pod kierunkiem prof. Jerzego Skarżyńskiego.

Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem. W swoich pracach łączy metaforę, geometrię i symbol z przekazem ideowym, co jest charakterystyczne dla całej jej twórczości. Prace często układa w cykle nawiązujące do znanych fundamentalnych przekazów. Z całej jej twórczości emanuje fascynacja liczbą i proporcjami. Liczba 4, podobnie jak kwadrat i koło pojawiają się bardzo często w jej pracach. Metaforyką zaś składa hołd człowiekowi, jest on dla niej, obok architektury, głównym źródłem inspiracji. Jego życie, uroda, miłość, cierpienie, jego zależność z żywiołami, zodiakiem.

Jest uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Krakowie, Przemyślu, Warszawie, Kołobrzegu, Ravennie, Bonn, Karlskrona, Sztokholmie, Kolonii.

Czynnie bierze udział w wystawach medalierstwa m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Budapeszcie oraz w międzynarodowych wystawach  FIDEM: Paryżu, Seixal, Colorado Springs.