Varietes – sztuka rozmaitości

Urbański Robert

Robert Urbański (ur. 1962 Kraków). Malarz, fotografik.

 

Najbliższe są mu malarstwo geometryczne o głęboko symbolicznym znaczeniu, czerpiące z filozofii i stylistyki Dalekiego Wschodu, oraz fotografia. 

 

Jak sam o sobie pisze: „Urodziłem się z ojca i matki, co nie jest oryginalne... za to na stole w mieszkaniu prywatnym, w roku pierwszych sukcesów zespołu The Beatles. Ukończyłem Akademię Loretańską (technikum energetyczne) i nic więcej; wykształcenie mam więc zdecydowanie średnie. Pracowałem jako antykwariusz, roznosiciel mleka, dekorator witryn sklepowych, technolog, dyrektor kreatywny, "handyman". Malowałem fasady kamienic i wnętrza krakowskich kawiarń, projektowałem logo dla firm a potem długo fotografowałem jako freelancer m.in. dla „Elle”, „Przekroju”, „Tygodnika Powszechnego”, „Domu i Wnętrza”, amerykańskiego „Sculpture”. Zajmowałem się też fotografią artystyczna i reporterską. W czasie wojny na Bałkanach kilkakrotnie uczestniczyłem w konwojach pomocy humanitarnej do Sarajewa jako wolontariusz i dziennikarz. Owoce swej pracy i twórczości pokazałem na kilkunastu wystawach w Krakowie i Warszawie.

Od niedawna (maj 2013) maluję mandale na płótnach - i nie tylko, bo są też kolaże, obiekty ready-made, szkice ołówkiem, ale seria akryli na płótnie jest najważniejsza.

Życie swoje traktuję jako ciągłą podróż, zresztą cały czas wędruję i tułam się po świecie. A formę mandali i proces jej tworzenia traktuję jak podróż w inny wymiar, w głąb siebie..."