Varietes – sztuka rozmaitości

Angelika Galus - Malarstwo

 

 

 

angelika galus - wystawa

Serdecznie zapraszamy do Nowego Sącza (Restauracja Ratuszowa, Rynek 1) na wystawę malarstwa Angeliki Galus.
--------------------------------

Kobieta zmienną jest. Raz może być radosna, innym razem płakać lub złościć się. Zmienia zdanie, oblicze, poglądy, ale zawsze, jeśli tylko jest mądra, cały czas pozostaje sobą ¬– wielowymiarowym człowiekiem.

Cytat z włoskiego klasyka operowego najlepiej oddaje charakter wystawy Angeliki Galus – wielokierunkowej, pokazującej różne oblicza sztuki – od kompozycji quasi-architektonicznych z samotnymi postaciami – manekinami, przez pejzaże umajone egzotycznym kwieciem, dominującym nad przestrzenią, przez ukryte akty nie-wprost, aż do zupełnej abstrakcji. Kierunki niby ze sobą niepowiązane, niby się wykluczające, ale spójne stylistycznie w rozumieniu światła, koloru i przestrzeni. Prostymi plamami czystej, intensywnej barwy artystka kreśli wielkie przestrzenie kompozycyjne – proste i klasyczne. W które jest wpisana POSTAĆ – wyalienowana i samoistna, pogrążona w swym własnym świecie samotności, a nieistniejąca dla świata zewnętrznego, bądź KWIATY – bujne, pełne barwy, kształtu i życia, pełnią swego rozkwitu podbijające przestrzeń wokół. Natura roślinna przepełniona jest witalnością jakiej człowiek w zaistniałej tu wegetacji nie doświadcza. Postaci zanurzone w sennej nieobecności, szukają siebie w świecie obcym, przepełnionym industrialną nie-przyrodą. Kontrast tych dwóch aspektów naszej rzeczywistości zmusza do zastanowienia, jak bardzo współczesny człowiek żyje ciągłą pogonią za nieosiągalnymi celami, zamiast cieszyć się chwilą i odnaleźć spokój.

Artystka buduje światy pełne barwy i światła, w kolejnych odsłonach nieustannie pisząc historię o życiu. A jakie ono jest, tak naprawdę – samotne i odseparowane, czy pełne nieokiełznanej energii i barwy? Dokładnie tak, jak kobieta – zmienny i wielowymiarowy.